Havalandırma Sistemleri

Doğal soğutma için baca kullanımı nasıl olmalı?

Doğal soğutma için baca kullanımı nasıl olmalı?

Doğal Soğutma Olarak Baca Kullanımı

Evinizde ya da atölyenizde baca kullanımı havanın sirküle edilmesi daha efektif bir havalandırma sistemi için çok önemli bir yöntem olacaktır. Ayrıca maliyeti çok düşük olduğundan dolayı ve yıllardır kullanılan entegre edilmesi kolay bir yöntem olduğundan dolayı tercih edilmektedir. Ancak profesyonel bir tesis yöneticisiyseniz daha efektif havalandırma sistemine ihtiyacınız olabilir. Ayrıca bacanın konumlandırılması ve türü çok önemli olacağından dolayı her iki noktada da firmamızdan danışmanlık almanızı tavsiye ederiz.

Paradan tasarruf etmek ve alanda daha temiz bir hava sağlamak için baca ile havalandırma sistemini tercih edebilirsiniz. Kapalı bir alanda sıcak hava soğuk havadan daha az yoğun olacağından dolayı sürekli olarak yükselir. Kapalı bir alanda merdivene çıkıp yukarda iş yapmanın ayrıca terlettiğini ufak bir ev tamiratı sırasında bile fark etmişsinizdir. Hatta bu sıcaklık farkı 15 santigrat dereceye kadar bile çıkabilir. Yaz aylarında direkt hassas klima gibi detaylı sistemlere ihtiyaç duymadan kolay bir şekilde çözülebilir baca yöntemi tercih edilebilmektedir.

Bu yöntem kullanılarak bir esinti etkeni olmadan da ısıyı tahliye etme mantığını kullanarak alanda soğutma ve kirli hava çıkışını verimli bir yöntem ile kullanabilirsiniz. Baca konumlandırılması yapılmadan önce alanda bulunan havalandırma delikleri, cihazların fanları gibi birçok etken göz önünde bulundurularak bir alan planı çizilir. Ardından bacanın konumlanma açısı için dış alandaki hakim rüzgar da göz önünde bulundurularak mühendislik bilgisi kullanılır. Temel bir kural olarak hakim rüzgar yaz aylarında güneybatıdan, kış aylarında ise kuzeybatı yönünden gelir. Ancak temel kural olsa da bu her bölge için geçerli değildir bazı zamanlarda günlük saatlerde bile rüzgar yönü birçok faktöre bağlı olarak değişebilmektedir.

Baca Konumlandırırken Verimlilik Nasıl Artırılır?

  • Sirkülasyonun verimliliğini artırmak için, emiş kısmında daha küçük ve tahliye kısmında daha büyük çapta bacalar kullanılmaktadır,
  • Havayı mümkün olduğunca uzun bir yolda hareket ettirmek amacıyla pencere gibi diğer açıklıklar sadece çok gerekli durumlarda açılmalıdır,
  • Yukarıda belirttiğimiz gibi sıcak hava yükseldiğinden en yüksek kısımlara bacalar konumlandırılır,
  • Tüm pencereleri aynı anda açmayın. Bu bacanın kullanımında hatalı bir yöntem olacaktır ve verimliliği çok fazla düşürerek bacanın işlevini kaybetmesine sebebiyet verebilmektedir. Bu kullanım sırasında en çok dikkat edilmesi gereken husus bu olacaktır.

Tüm sürecin profesyonel bir şekilde yönetilmesi ve en iyi havalandırma baca sistemleri için iletişim sayfamızı kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.