Havalandırma Sistemleri

Chiller soğutma, havalandırma sistemi nedir? Nasıl çalışır?

Chiller soğutma, havalandırma sistemi nedir? Nasıl çalışır?

Chiller kelimesini tam anlamıyla Türkçe’ye çevirmemiz gerekirse, soğutma suyunu sirküle eden cihaz olarak tabir edebiliriz. Havalandırma sistemlerinin önemli bir parçası olarak görülmesinin sebebi belirli derecedeki sıvıyı sirküle ederek tesisin dışına taşımasından ileri gelmektedir. Bu akışın işleyebilmesi için soğutucunun rezervuar ve pompalama olarak adlandırılan iki kısıma sahip olması gereklidir. 

Chiller Neden Kullanılır?

Çok çeşitli sektörler için temel öneme sahip olmasının sebebi, yeterli soğutmaya ve havalandırma sistemine sahip olmanın tüm tesisiniz için performans artışı ve maliyet tasarrufuna yardımcı olmasıdır. Endüstriyel sistemlerin can damarı olarak görülen bu sistemlerin olmazsa olmaz parçalardan biri olması buradan ileri gelir. Endüstriyel makine ve ekipmanların verimsizliklerinin birincil sebebi ısı üretmesidir. Isı bu noktada performansı düşüren bir faktör olarak sayılmaktadır. Bu ısı giderilmezse üretim sürelerinin artması ve ekipmanlarda arızalar gibi problemlere sebep olabilmektedir. Bu sorunlardan kaçınmanın verimli yöntemi olarak havalandırma sistemleri etkin bir şekilde kullanılmalıdır. 

Chiller sistemi iş süreçleriniz için tutarlı sıcaklık ve basınç sağlar. Sıcaklık ve basınç değişkenlerinin ortadan kaldırılması, proses geliştirme ve optimizasyonunu basitleştirerek en yüksek kalitede ürünü sağlar. Tek geçişli eski teknolojiye sahip hantal bir sistem yerine Chiller soğutma suyunu yeniden işleve sokar. Ayrıca devirdaim sistemine sahip olması aynı suyu sirkülasyona soktuğundan su tasarrufu oluşturarak çevre dostu bir çözüm sunar.

Chiller Havalandırma Sistemi Nasıl Çalışır?

Çoğu soğutma uygulamasında, bir pompalama sistemi, soğutucudan sisteme soğuk su veya bir su solüsyonu gönderir. Bu soğuk sıvı prosesten ısıyı uzaklaştırır ve sıcak sıvı soğutucuya geri döner. Proses suyu, prosesten soğutucuya ısı transferini sağlayan bir ara enstrümandır. Proses soğutucuları, soğutucu adı verilen kimyasal madde içermektedir. 

Gereken sıcaklıklara bağlı olarak birçok soğutucu akışkan türü ve uygulaması vardır, ancak bunların tümü, soğutucu akışkanın sıvıdan gaza ve tekrar sıvıya dönüşmesi ve sıkıştırılması temel prensibine göre çalışır. Soğutucu akışkanın ısıtılması ve soğutulması ve gazdan sıvıya dönüştürülmesi ve tekrar geri döndürülmesi işlemi, soğutma döngüsüdür. Soğutma çevrimi, düşük basınçlı sıvı/gaz karışımının evaporatöre girmesiyle başlar. Evaporatörde, proses suyundan veya su/glikol solüsyonundan gelen ısı, soğutucuyu kaynatarak düşük basınçlı sıvıdan düşük basınçlı gaza dönüştürür. Düşük basınçlı gaz, yüksek basınçlı gaza sıkıştırıldığı kompresöre girer. Yüksek basınçlı gaz, ortam havasının veya kondenser suyunun ısıyı yüksek basınçlı bir sıvıya soğutmak için çıkardığı kondansatöre girer. Yüksek basınçlı sıvı, evaporatöre ne kadar sıvı soğutucu girdiğini kontrol eden genleşme valfine gider ve böylece soğutma döngüsü yeniden başlar. 

Chillerlerde kullanılan iki tip kondenser vardır; hava soğutmalı ve su soğutmalı. Hava soğutmalı bir kondansatör, sıcak soğutucu gazını tekrar sıvı hale getirmek için soğutmak ve yoğunlaştırmak için ortam havasını kullanır. Soğutucunun içine yerleştirilebilir veya uzaktan uzağa yerleştirilebilir, ancak sonuçta soğutucudan havaya ısıyı reddeder. Su soğutmalı bir kondenserde, bir soğutma kulesinden gelen su, soğutucuyu soğutur ve yoğunlaştırır.

Tesisinizde bu yenilikçi ve kaliteli sistemi aktif olarak kullanmak için firmamızla iletişime geçerek keşif ve projelendirmenin ardından anahtar teslim hizmet alabilirsiniz. Havalandırma sistemleri ile ilgili daha detaylı bilgi alamak için havalandırma sistemleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.