Havalandırma Sistemleri

Havalandırma sistemlerinin en popüleri klima nasıl çalışır?

Havalandırma sistemlerinin en popüleri klima nasıl çalışır?

Havalandırma sistemleri arasında en popüler sistemlerden biri olan klima nasıl çalışır?

Klima icat edildiği günden beri sadece evlerde değil, asıl önemli olan endüstriyel alanlarda kullanılarak verimli üretime katkıda bulundu ve bize çağ atlattı gibi bir deyim kullansak bizce abartı olmamış olacaktır. Ancak diğer ilginç olan bir konu günümüzün modern klima sistemleri bile ilk icat edildiği günkü temel prensipleri kullanmaktadırlar.

Klimanın çalışma amacı içerideki verimsiz havayı temizlemek ve havayı soğutmayı sağlamaktır. İstenmeyen ısı ve nem ortamın dışına aktarılırken içeri soğutulmuş ve filtre edilmiş hava geri verilir. Klima içerisinde bulunan soğutucu gaz kompresör vasıtasıyla yüksek basınçlara getirilerek kondenser bobinlere gönderilmektedir. Bu noktada sıvı soğutucu madde buharlaşır ve iç bobin aracını soğutmaktadır. Bu aşamadan sonra ısıtılmış gaz dışarıya geri gönderilmektedir. Soğutucu akışkan sıvı hale dönerken ısı daha sonra dış havaya bırakılır. Bu döngü, iletmeniz istenilen sıcaklığa ulaşana kadar devam eder.

En çok kullanılan klima türü merkezi klimalardır. Bu klima ise aşağıdaki parçalardan oluşur.

  • Sistem çalışma durumunu kontrol eden bir termostat sürekli ölçüm yaparak havayı kontrol eder,
  • Soğutulmuş havayı dolaştırmayı sağlayan bir iç ünite sistemi,
  • Soğutucu akışkan maddenin iç ve dış ürünler arasında sağlıklı bir şekilde akmasını sağlayan bakır bir boru kullanılır,
  • Soğutucu akışkan maddenin kontrolünü sağlayan bir genleşme valfi,
  • Sonuç olarak ortaya çıkan kaliteli ve istenen sıcaklığa sahip havanın sisteme geri sokulabilmesi için kullanılan bir kanal sistemi bulunmaktadır.

Sistemin soğuk tarafı olarak adlandırılan mekan içi ve mekan dışı olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Klima tarafından mekanda bulunan sıcak hava emilerek kimyasal bir gaz maddenin basınçlı bir şekilde bobini soğutmasıyla beraber son derece düşük sıcaklıklara kadar düşürülme imkânı ile beraber geri ortam içine basılmaktadır. Dış tarafa yerleştirilen büyük fanlara sahip dış ünite ise ısınan ve bir miktar kirli bulunan havanın dışarı salınmasını etkilemektedir. Sonuç olarak kaliteli ve iklimlendirilmiş bir hava kullanılmış olur.

Artık klimaların nasıl çalıştığına dair temel bir düşünceye sahip olduğunuza göre, biraz daha derine inelim ve tüm süreç boyunca çalışmalarını tanımlayalım. Tipik olarak alan içinde merkezi bir konumda bir duvara montelenen termostat, iç ortam havasının sıcaklığını takip eder ve kontrol eder. Soğutma kısmı, termostat hava sıcaklığının düşürülmesi gerektiğini algıladığı andan itibaren başlar ve çalışmaya başlamak için evin içindeki ve dışındaki klima sistemine elektriksel sinyaller gönderir. İç üniteden gelen fan, dönüş havası kanalları aracılığıyla ortamın içindeki sıcak havayı emer. Bu hava, toz ve diğer havadaki partiküllerin toplandığı filtrelerden geçmektedir. Filtrelenmiş, sıcak iç ortam havası daha sonra soğuk evaporatör bobinine aktarılır. Evaporatör serpantininin içindeki sıvı soğutucu gaza dönüştüğü için, iç ortam havasından gelen ısı soğutucu akışkana doğru emilir, böylece hava serpantin üzerinden geçerken soğutulur. İç ünitenin üfleyen fanı daha sonra soğutulmuş havayı ortamın kanallarından çeşitli yaşam alanlarına geri pompalar. Soğutucu gaz bakır bir boru vasıtasıyla ortamdan çıkar ve dışarıdaki klima ünitesindeki kompresör ünitesine geçer. Kompresörü büyük bir elektrikli pompa şeklinde düşünebilirsiniz. Kompresör, soğutucu gaza basınç verir ve soğutucuyu dış ünitenin kondenser bobinine yollar. Büyük bir fan, dış havayı kondenser serpantininden çekerek, havanın ortamdan ısıtma enerjisini emmesine ve dışarı salmasına yardımcı olur. Bu işlem sırasında, soğutucu akışkan tekrar sıvıya dönüşmüş olur. Daha sonra bir bakır borudan geçerek iç üniteye geri yollanır ve burada soğutucu akışkanın evaporatör bobinine akışını düzenleyen bir genleşme aygıtından geçer. Bu döngü istenilen sıcaklık sağlanana kadar devam eder.

Diğer havalandırma sistemleri ile ilgili bilgi ve teklif almak için bizimle hemen iletişme geçebilirsiniz. Havalandırma sistemleri konusunda alanında uzman ekibimiz ile tüm sorun ve sorularınız için yanınızdayız.