Havalandırma Sistemleri

Chiller soğutma ve havalandırma sistemlerinin kullanım alanları ve türleri

Chiller soğutma ve havalandırma sistemlerinin kullanım alanları ve türleri

Chiller Soğutma ve Havalandırma Sistemleri Kullanım Alanları ve Türleri

Chiller soğutma ve havalandırma sistemlerinin endüstriyel alanda kullanımının yüksek ısı dolayısıyla verimliliği düşürdüğünden dolayı işletme maliyetlerini artırdığından bahsetmiştik. Bu alanlara örnek vermek gerekirse ilk akla gelenler fabrikalar, süpermarketler, eğlence tesisleri ve hastaneler gibi çok çeşitli alanda kullanıldığı görülmektedir. Chillerin çeşitli türlerinden proses soğutma sistemi adıyla kullanılan sistem aslen makinelerin yüksek sıcaklıklara ulaşmasını engellemek ve ürünlerin belirli soğukluklarda tutulması için kullanılmaktadır. Ekipmanların soğutmalarına örnek olarak hastanelerde kullanılan BT ve MR cihazlarının soğutulması gibi ürünler örnek gösterilebilmektedir. 

Diğer bir tarafta ürünlerin belirli bir sıcaklıkta tutulmasına yarayan sistem ise işleme ve depolama için gereken sıcaklığı sağlayarak ortamı belirli bir ısının altında tutarlar. 

Chiller Türleri Nelerdir?

İklimlendirme alanında, soğutma için bir soğutma cihazı olan chiller kullanımı yaygın olmakla birlikte, günümüzde soğutma ve ısıtma cihazı olarak kullanılmaktadır. Temel mekanizma, soğutma kulesinin soğutma suyu ile chillerdeki soğutucu akışkan arasındaki ısı alışverişi ile hem soğutulmuş hem de sıcak su üretilmesidir ve ısıtma ve soğutma terminaline taşınarak ısıtma ve soğutma işlevi gerçekleştirilir. Chiller ve soğutma kulesi son derece benzer cihazlardır, ancak açıkça söylemek gerekirse, her birinin farklı bir rolü vardır. 

Soğutma kulesinin işlevi, esas olarak klima sistemindeki soğutma suyunu düşük sıcaklıkta tutmaktır. Sıcaklığı artan soğutma suyu, sıcaklığını düşürmek için dış havayı kullanarak sıcaklığı düşürür. Öte yandan chillerler, makinenin içindeki sıvıyı soğutmak için de kullanılır, ancak amacı sadece soğutma değildir. Chiller'in amacı, hedef sıcaklığı sabit bir seviyede tutmak için dış havanın ve suyun gücünü kullanmaktır. Bu nedenle, soğutmak veya ısıtmak için kullanılabilir. Sıcaklığı her zaman sabit tutmak gerektiğinden soğutma ile sınırlı değildir. Tabii ki, genellikle soğutma için kullanılır, ancak bazen bir chiller ve soğutma kulesi arasındaki büyük bir fark olan ısıtma için kullanılır. Bu farkı bilmek, bir soğutma kulesinin mekanizmasını ve yapısını anlamanıza yardımcı olabilir. Soğutma kuleleri, bir binanın iklimlendirme ekipmanı için kullanılır ve soğutma suyunu serin tutmak için dış havayı kullanır. Soğutma suyu soğutularak tekrar kullanılabilir, klima ekipmanları vb. sirkülasyonu sağlayacak şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Soğutma kulesi olmadan su soğutulamaz ve soğutma suyunun sıcaklığı sabit bir şekilde yükseldiğinde soğutma suyu soğutulur. Kullanılamaz hale gelir.

Hava Soğutmalı Chiller

Hava soğutmalı sistem, eşanjöre giren havanın belirli kimyasal bir işlem ile sıkıştırılarak soğutulması ve sonrasında tekrar devirdaim sisteme katılmasıyla oluşmaktadır.

Su Soğutmalı Chiller

Bu sistem birçok detaylı parçadan oluşmakla beraber temel olarak soğutma suyunu soğutma kulesine geldiğinde ısısını düşürerek tekrar devirdaim sistemine sokmak üzere tasarlanmıştır. Diğer sisteme göre egzoz gazı gibi olumsuzluklar oluşturmadığından daha verimlidir ancak maliyeti kıyasla daha fazladır.

Havalandırma sistemleri konsunda daha fazla bilgi almak için havalandırma sistemleri sayfamızı ziyaret edebiirsiniz, ayrıca havalandırma sistemleri konusunda tüm sorun ve sorularınız için sizleri bekliyoruz.