Havalandırma Sistemleri

Kaç tane havalandırma sistemi vardır?

Kaç tane havalandırma sistemi vardır?

Temel havalandırma sistemleri üç bolume ayırılır. Bu havalandırma sistemleri ile ilgili gerekli bilgilere makalemizin devamında yer vereceğiz, bu üç temel havalandırma sistemi şunlardır.

  • Doğal Havalandırma Sistemleri, 

  • Doğal-Mekanik Havalandırma Sistemleri, 

  • Mekanik Havalandırma Sistemleri 

olarak kendi içinde üçe ayrılırken Doğal-Mekanik Havalandırma Sistemlerinin iki türü vardır: 

  • Mekanik Emiş-Doğal Beslemeli

  • Mekanik Beslemeli-Doğal Çıkış

Diğer havalandırma sistemleri ise şunlardır: 

  • Lokal Havalandırma Sistemleri, 

  • Merkezi Havalandırma Sistemleri, 

  • Davlumbaz Havalandırma Sistemleri. 

Doğal havalandırma sistemleri 

Rüzgar etkisi ile hava akımını oluşturan bir sistem olarak açıklanabilir. 

Bu sistem daha sık inşaat planı tasarımı oluşturulmadan önce kullanılmaktadır. Daha sonra rüzgarın tesiri, açısı, gücü, zaman farkı, hava akımı vb. etkilerin ölçümü yapılarak ayarlanabilmektedir. 

Çıkan sonuçlar göz önüne alınıp kapalı alanın çevresi hava dolaşımı sağlayacak biçimde dekore edilir. 

Bu planlama uygun bir muhitte ise çapraz pencereler ile doğal havalandırma sistemi uygulanabilir. 

Doğal-Mekanik havalandırma sistemleri

Mekanik ve doğal havalandırma sistemlerini kullanan bir sistem olarak tanımlanabilir. 

Mekanik Emiş-Doğal Beslemeli: Kapalı mekanların içinde toplanan kirli havanın motor gücü ile dışarı atılmasını sağlayan bir yöntemdir. Enerji tasarrufunu sağlaması ise en faydalı olan bir unsuru olmaktadır. 

Mekanik Beslemeli-Doğal Çıkış:   Motor gücü ile temiz havanın sirkülasyonunu doğal yöntemlerle (pencere, baca vb.) sürdüren bir yöntem olarak bilinmektedir. 

Mekanik havalandırma sistemleri 

Temiz havayı motor gücü ile ortama aktarırken kirli havayı dışarı atan bütünüyle mekanik olan bu sistemin enerji verimliliği düşük olması dezavantaj olarak görülse bile en çok kullanılan bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Hava sirkülasyonunu çok hızlı bir şekilde gerçekleştiren bu yöntem alışveriş merkezleri, spor salonları ve otoparklarda tercih edilmektedir. 

Çok katlı inşalarda mekanik hava sistemi, merkezi olarak kullanılmaktadır. Fabrika gibi büyük alanlarda ise endüstriyel havalandırma sistemleri tercih edilmektedir. 

Lokal havalandırma sistemleri

Belirli kuruluşlarda veya doğal yaşam sürdürülen evlerin, odaların hava sirkülasyonunu sağlamak için kullanılan bu sistem de klima kullanılmaktadır. Lokal bir havalandırma sağlamak için kullanılan bu klima çoğunlukla duvar tipi denilen ve kullanıldığı alana göre çeşitlilik (büyük ve küçük) gösteren bir sistem olarak bilinmektedir. 

Merkezi havalandırma sistemleri 

Klima içerisinde hücreli aspiratör ve geniş bir kanal tesisatına sahip olan merkezi havalandırma sistemleri, kalabalık ortamlarda tercih edilmektedir. Alışveriş merkezleri büyük ofisler ve iş merkezleri gibi ortamlar bu sistemi kullanmaktadır.  

Davlumbaz havalandırma sistemleri

Davlumbaz havalandırma sistemleri, restoranların mutfaklarında kullanılan klimalardır. Mutfaklarda sağlığa zararlı olan ocak gazını temizler ve mutfaktaki yemek kalıntılarının dışarı atılmasına da yardımcı olur.