Havalandırma Sistemleri

Elektrorastik Filtre

Elektrorastik Filtre

Hava temizleyicileri, havadaki zararlı kirleticilerin iç ve dış havasını temizlemek için kullanılır. Bu filtreler, parçacıkları yakalamak ve çıkarmak için elektrik yüklü reçine plakaları kullanarak çalışır. Bu filtreler çeşitli ortamlarda faydalı olabilir. İnsanlar onları hava kalitesini iyileştirmek için ofislerde, evlerde ve ortak alanlarda kullanır. Elektrorastik filtre, filtre yüzeyinde negatif bir yük oluşturarak çalışan elektrostatik bir cihazdır. Bu, havadaki partikülleri çeker ve yerinde tutar.

Elektrorastik Filtre Nedir?

Elektrorastik filtre, filtrenin dış yüzeylerine bağlı iki metal plaka arasında bir elektrik akımı oluşturarak çalışır. Plakalar bir tel ile bağlanır ve bir güç kaynağına bağlanır. Bu, metal plakalar arasında negatif bir yük oluşturur. Bu, yüklü parçacıklar plakanın negatif yükü tarafından itildiğinden parçacıkları çeker ve yerinde tutar. Bu, onu havadan partikülleri uzaklaştırmada verimli kılar, insanlar ve hayvanlar için sağlıklı solunum koşulları sağlar.

Elektrikli filtreler, belirli kirlilik türlerinin giderilmesinde faydalıdır. Bunlar tipik olarak ciddi duman sorunları olan ülkelerde kullanılır. Kirlenmiş bir parçacık bulutu şehrin üzerinde toplanır ve herkesin filtre maskesi takmasına neden olur. Elektrorastik filtreler bu kirlenmiş parçacıkları çeker ve yerinde tutar, böylece insanlar tekrar temiz ve temiz hava soluyabilir. Kömür madenciliğinden kaynaklanan havadaki tozun madenciler için ciddi solunum sorunları yarattığı kömür madenlerinde de kullanılırlar. Bu filtreler, kömür madeni havasındaki tehlikeli partikül madde seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olur.

Elektrorastik Filtre Ne İşe Yarar?

Hava temizleyicilerinin kullanıldığı bir diğer ortak alan ise hastaneler, okullar ve ofis binalarıdır. Bu alanlarda, kötü hava kalitesi nedeniyle yüksek çalışan devamsızlık oranları vardır ve bu da, organizasyonların kayıp üretkenlik ve hasta çalışanlar için sağlık hizmetleri maliyetlerine mal olmasına neden olur. Hava temizleyiciler, tüm personelin çalışması için temiz iç ortamlar oluşturarak bu sorunların hafifletilmesine yardımcı olur. Ayrıca hasta çalışanların veya hayvan zararlılarının neden olduğu kokuların giderilmesine yardımcı olur ve bu da tıbbi personelin birinin hasta olduğunu ve tıbbi müdahaleye ihtiyacı olduğunu kolayca belirlemesine yardımcı olur.

Hava temizleyicilerinin ele aldığı en büyük sorunlardan biri, evlerde, ofislerde, okullarda ve havaalanları ve tren istasyonları gibi halka açık alanlarda havadaki toz seviyelerini azaltmaktır. Bu alanlar, yetersiz havalandırma veya sürekli yaya trafiği nedeniyle büyük miktarlarda toz biriktirme eğilimindedir. Elektrorastik bir filtre, havada uçuşan bu tozu çeker ve yerinde tutar, böylece insanlar dışarıdayken veya ev ofislerindeyken zararlı toz parçacıklarını teneffüs etme konusunda endişelenmek zorunda kalmazlar. https://www.aydinlarhavalandirma.com sitesinden bilgi alabilirsiniz.