Havalandırma Sistemleri

Evaporatif Soğutucu

Evaporatif Soğutucu

Evaporatif Soğutucu

Evaporatif soğutucu sistemleri hem sıcak hem de nem miktarı oldukça düşük olan alanlar da daha etkili bir şekil de çalışan aynı zaman da enerji tüketimi de oldukça düşük olan bir iklimlendirme sistemidir. Aslın da bu soğutucu buhar gücünü de kullanarak klima gibi çalışan bir mekanizmadır. Su buharlaştığı takdir de hava gaz haline gelir bu durum da su damlacıkları suyu terk ederek havanın derecesinin düşmesine sebep olur. Bu mantık ile soğutucular devreye girmektedir. Eğer kuru olan bir ortam da bulunuyor iseniz evaporatif soğutma sistemleri devreye girerek havanın derecesinin düşmesini sağlarlar. Fabrikalar ,camiler , alış veriş merkezleri , düğün salonları , toplantı salonları gibi bir çok alanda da kullanılmaktadırlar.

Evaporatif Soğutucu Çalışma Sistemi Nedir ?

Evaporatif soğutucu sisteminin çalışma mekanizması buharlaşma işini odak alarak evler de, iş yerlerin de hava derecesinin düşmesini sağlar. Sulu klima sistemlerin de fan , petek gibi şeylerin kontrolü sağlanmaktadır. Eğer bu kontroller yapılmaz ise çalışma mekanizması tam anlamı ile devam etmez ve en kullanılmak istenilen alan da soğutucular yani klimalar çalışmaz. Bu soğutucu sistem de sıcak hava odada bulunan peteğin içinden geçtiğinde yüzey üzerin de bulunan su molekülleri buharlaşarak dışardan alınan sıcak havanın derecesinin içeri de ki nem e bağlı olarak 10-15 dereceye kadar düşürmesini sağlar.

Evaporatif Soğutucunun Avantajları Nelerdir?

Evaporatif soğutucu sisteminin avantajları bir sürü duruma göre değişiklik göstermektedir. Oda içerisin de bulunan hava derecesinin düşmesi dışında da bazı insanların alerjik durumların da oda içerisin de bulunan alerjenleri azaltarak ve küf miktarını da en aza indirgeyerek içeri de bulunan havanın kalitesini arttırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca diğer büyük yıllardır kullanılan geleneksel klimalara göre hem sürdürülebilirlik hem de enerji bakımından avantajlı durumdur. Bu soğutucu sadece soğutulacak alana düşük güçlü motor sistemi ve ekipmanları ile hava akışı sağlamaktadır. Diğer bakış açısı ile standart olan gazlı klima sistemin de içeri de bulunan sıcak havayı çekmek için kompresör gerekir. Ve bu durum da enerji ve elektrik tüketimini arttırır.

https://www.aydinlarhavalandirma.com sitemizden ürünlerimizi inceleyebilir, sormak istediğiniz sorularda firmamıza dönüş yapabilirsiniz.